Alien

dune-1

Model flagowy

Po sześciu latach pojawił się nasz nowy model flagowy. To nie znaczy, że model “Nebula” stracił cokolwiek ze swojej świetności, ale Świat idzie do przodu i przyszedł nowy, potężniejszy następca. Jest to mocniejszy, pięciogłośnikowy “potwór” zrealizowany jako czterodrożny zestaw. To “ALIEN”- duet ważący dużo ponad pół tony, ma moc ponad 800 Watt w sinusie, ale zaskakuje wyważeniem brzmienia pomimo szokującego wyglądu i składu aplikacji. To model, który szuka konkurencji wśród najlepszych.

OPIS OGÓLNY

ALIEN 5/4 to potężniejszy i większy brat z dwóch tworzonych modeli o tej nazwie. To dwumetrowy gigant o bardzo ambitnych założeniach aplikacji i ogromnej masie. Ta skomplikowana i wymagająca obudowa jest wyposażona w potężny arsenał głośnikowy z najwyższej półki. Symbol 5/4 to pięć głośników i cztery drogi. Wielu widząc założenia sugerowało, że uzyskamy potężny bas i nie zapanujemy nad chaosem. Nasze plany były absolutnie inne. Cała konstrukcja to wynik bardzo żmudnych prac i wielu analiz. Projekt realizowaliśmy blisko 2 lata. Naszym założeniem w kreacji kolumn “Alien” była harmonia, realistyczna scena, doskonała separacja dźwięków a nie tylko moc i potęga brzmienia. Tak też się stało. To nie kolumny na dyskotekę, lecz dla wytrawnego ucha melomana. Potężna bateria trzech głośników basowych nie jest po to, aby wytworzyć tylko ciśnienie i hałas niczym zestaw subwooferów i, jak niektórzy zakładali, miażdżyć żebra. Ich zadanie to współpraca i próba stworzenia harmonii w poszukiwaniu basu doskonałego. To, czego nie potrafiłby zrobić żaden głośnik (nawet najdroższy i najwspanialszy) samodzielnie, realizujemy zestawem trzech przetworników. Podobnie jak na wzór trzech tenorów chcemy zaskoczyć publikę idealnym, zespolonym brzmieniem, uzupełniającymi się wzajemnie “głosami”, zbliżając się do doskonałości. Głośniki pomimo aplikacji w osobnych środowiskach mają za zadanie współpracować ze sobą dzięki odpowiedniej filtracji. Każdy z nich gra swoje pierwsze skrzypce w innej części pasma, ale potrafią zagrać razem jak zgrany duet, trio, czy nawet kwintet, aby zamilknąć absolutnie tam gdzie przewidział to kompozytor. Nie ma wyścigu kto zagra głośniej, nie ma parcia na tzw “szkło”. Ma być współpraca i kultura w dążeniu do najlepszego brzmienia.
Aplikacja głośników zaprojektowana w kształcie soczewki ma skupiać dynamikę i moc zachowując przy tym precyzję i spójność brzmienia. Pozwala to też, aby wybrzmienia bezpośrednie na osi każdego z głośników bezbłędnie trafiały w punkt odsłuchu będący azylem przyjemności dla uszu słuchacza, a dźwięk rozproszony płynnie wypełniał nawet duże pomieszczenie. Tu nie może być miejsca na przypadek. Głośniki tworzą razem bardzo wysoki poziom dynamiki, pozwalając całej konstrukcji grać na założonym pułapie sprawności. Sama aplikacja głośników to pięć niezależnych środowisk. Z tego cztery autonomiczne kokony uformowane w kształt gładkich cygar (silników odrzutowych) na zewnątrz, w środku zaś nieregularnie eliptyczne. To kształt będący prawdopodobnie najbliższym ideałowi środowiskiem dla tylnej części membrany głośnika. Nad nimi czuwa berylowa kopułka zaaplikowana w “Alien’a” punktując każdy detal wymagający “jego” ingerencji, aby brzmienie było perfekcyjne a detale górnych rejestrów subtelne i realistyczne.
Konfiguracja aplikacji przetworników to połączenie subniskotonowych głośników aluminiowych Scan Speak’a, celulozowego woofera oraz papirusowego midwoofera i berylowej kopułki od Satori.

Co nas wyróżnia

Hybrydowa konstrukcja

soczewkowa aplikacja

AUTONOMICZNA APLIKACJA KAŻDEGO Z 5 GŁOŚNIKÓW

KONSTRUKCJA 4-DROŻNA 5-GŁOŚNIKOWA

Berylowy głośnik wysokotonowy

KOMPOZYCJA NIESAMOWITEGO BRZMIENIA, PIĘKNA I NIEPOWTARZALNOŚCI ocierających się o sztukę

NIESPOTYKANA DYNAMIKA I SPÓJNOŚĆ

 

Krótki opis brzmienia

Cała kreacja brzmienia kolumny to Dynamika i Spójność połączona z precyzyjnie punktowaną sceną i zdecydowanymi wybrzmieniami detali. Przekornie do wyglądu, bas nie dominuje, nie dudni, nie gra pierwszych skrzypiec. Berylowy głośnik wysokotonowy to majstersztyk w swojej dziedzinie. Idealnie sztywna i lekka membrana to gwarancja naturalności i mikro detali. Płynnie przechodzi w nad wyraz dynamiczną i konturową średnicę malowaną ciepłą kreską. Nie boi się też najniższych rejestrów wokali. Tutaj płynnie wspomagana jest przez celulozową membranę 9-calowego woofera, który z kolei pilnuje aby dwa 10-calowe aluminiowe subwoofery nie musiały się już martwić punktowaniem wyższego basu i mogły się skupić na wzajemnym uzupełnianiu się w dążeniu do zejścia w najniższe rejestry i pompowaniu silnych uderzeń basu, który pojawia się tam, gdzie w nagraniach jest to niezbędne. Wręcz obowiązuje zakaz chwalenia się mocą i wychodzenia na pierwszy plan tam, gdzie nie jest to konieczne. Tu obowiązuje kultura i etykieta grania. Pokazywać co się potrafi można tylko wtedy, kiedy realizator nagrania tego oczekuje. Kiedy trzeba uderzyć, uderzają, kiedy mają pomruczeć, tylko mruczą. To esencja kultury i smaku brzmienia.

Opis obudowy

Na temat obudowy “Alien’a” można pisać wiele. Postaramy się krótko przybliżyć jego niepowtarzalną budowę jako jedynego takiego projektu w skali globalnej. To konstrukcja pięciu niezależnych środowisk, zapewniająca każdemu z głośników komfort samodzielnej pracy, bez skażenia rezonansami i wpływem oddziaływania pracy sąsiadującego przetwornika. Alien to konstrukcja kompozytowa zbudowana z MDF-u i sklejek drewnianych, w całości wykonana rękoma specjalistów z dziedziny drewna.
Dla pełniejszego wykorzystania wpływu różnorodności środowisk na brzmienie, podjęliśmy wyzwanie sterowania dwóch przetworników basowych poprzez odmienne strojenie, tłumienie i aplikację. Dobór przetworników i sposób aplikacji pozwolił nam wdrożyć jeszcze jedną ideę w projekcie Alien – stworzyliśmy obudowę hybrydową. Konstrukcja układów rezonansowych każdego z głośników basowych, pozwala na stłumienie, lub całkowite zamknięcie komór. Uzyskaliśmy w ten sposób dodatkowo właściwości konstrukcji z otworami stratnymi lub efekt komór zamkniętych. Można to osiągnąć za sprawą specjalnie przygotowanych, dwóch rodzajów tłumików dostarczanych razem z kolumnami. Dzięki temu Słuchacz może eksperymentując, dopasować brzmienie kolumn do akustyki pomieszczenia i własnych preferencji. Przy projektowaniu oprócz brzmienia myśleliśmy też o wyglądzie i proporcjach. Grubość ścian w poszczególnych kokonach wacha się od 4- 9 cm, aby zachować proporcje całej obudowy. Para kolumn waży sporo ponad pół tony i ma ponad dwa metry wysokości.
Zarówno kokony, jak i obudowa berylowej kopułki są ułożone w soczewkę skupiającą i kierującą dźwięki ze wszystkich przetworników wprost do uszu słuchacza.
Tak jak wspomnieliśmy na początku to wyjątkowy i niepowtarzalny projekt. Szykujemy premierę jego mniejszego brata Alien’a 4/4. Obydwa nasze flagowe modele oczywiście mogą być zbudowane w dowolnym, wybranym przez klienta wykończeniu.


Dane techniczne

Rodzaj konstrukcji 4 drożna 5 głośnikowa konstrukcja separowana
Pasmo przenoszenia 20Hz – 40 kHz
Rekomendowana moc wzmacniacza 100 – 400 W
Moc znamionowa 400 W
Impedancja znamionowa 4 Ohm
Podział pasma 80Hz / 240Hz / 2100Hz
Efektywność 92 dB (2.83V/1m)
Wymiary (wys. x szer. x gł.) cm 203 x 51 x 106

Zapytaj o kolumny